Shelly Clinic Psychology קלינקה שלי פסיכולוגיה

טיפול דינאמי

 

מה זה בכלל?

 

טיפול דינמי הוא הטיפול הפסיכולוגי הקלאסי, שבו מתייחסים לרקע של האדם והסביבה בה גדל, ומנסים להבין דרך הקשרים הראשוניים (עם ההורים או דמויות משמעותיות בגילאים הצעירים) והשפעתם, מה איכות הקשרים בחיי האדם בהווה, ומה מקור הקשיים. ההנחה היא שאנחנו לומדים וסופגים מגיל ינקות מהסביבה וכך לומדים על קשרים אינטימיים והעולם, ואנו מתנהלים בחיים לפי הדוגמאות שהיו לנו ומה שאמרו לנו ולימדו אותנו (במילים ברורות או ביחס/מסרים שקיבלנו) מגיל צעיר.

 

בניגוד למה שחושבים אולי, טיפול פסיכולוגי בימינו השתנה מאוד מאז ימי פרויד, שאומנם הניח את היסודות אבל מאז עברו מעל 100 שנה של למידה, מחקר שינויים תרבותיים עמוקים, ששינו את פני הטיפול הפסיכואנליטי הקלאסי, שבו יושב הפסיכולוג במבט מרוחק ומהנהן. טיפול פסיכולוגי יכול להיות חוויה נעימה מכילה עם קשר משמעותי וחם עם המטפל, שנמצא שם באופן פעיל ומנהל שיחה מכבדת עם המטופל. ישנן גישות ושיטות רבות שמושתתות על תאוריות וגישות מגוונות, ויש כמובן את אישיותו של הפסיכולוג, וכל אחד יכול להתחבר למה שמתאים לו. בסופו של דבר לפנות לטיפול זה צעד משמעותי ואמיץ, כשהדבר החשוב ביותר הוא חיבור למטפל ובנייה של תחושת אמון ובטחון, שכן זהו אדם שרצוי שתוכל לשתפו בדברים הכי אישיים ומשמעותיים בחייך, כאלה שקשה לפעמים לדבר עליהם אפילו עם עצמינו.

 

מה מטרת הטיפול? 


מטרת הטיפול לספק מרחב לבדיקה של הנושאים שמפריעים לנו, ולאפשר עבודה אישית על מנת לשפר את איכות חיינו בצורה בטוחה ופרטית. ישנם חלקים בנפש שהם גלויים לנו באופן חלקי, או לא מודעים בכלל. הרבה פעמים חלקים אלה גורמים לנו להתנהל בדרכים שלא מובילות אותנו לתוצאות רצויות בחיים, ובבדיקה יותר מעמיקה מתוך קשר שנוצר עם המטפל, ניתן לראות כיצד זה בא לידי ביטוי. הרעיון הוא שאנחנו מביאים את עצמינו לכל מקום, כל האינטראקציות שלנו בחיים, בדרך כלל מסמלות את אופן ההתקשרות שלנו לאנשים אחרים. אנשים נוטים לשחזר פעם אחר פעם את אותו סוג האינטראקציה עם אנשים שונים, או לבחור שוב ושוב באופן לא מודע מערכות יחסים שאינן מיטיבות עמנו, או לבחור עבודה/כיוון בחיים שלא מתאים לנו. לרוב אנחנו בוחרים את מה שמוכר ולא בהכרח את מה שטוב או נכון לנו.

כאשר חלקים אלה עולים יותר ויותר למודעות, אנחנו יכולים פחות להתגונן, ולפתח כנות גדולה יותר עם עצמינו ועם הסביבה. ידיעה ברורה לגבי מי אנחנו, ומה מתאים לנו, יכולה לעזור לנו לביים את החיים שלנו מתוך בחירה מודעת, מבלי להיות מנוהלים ע"י הרגלים ישנים או העבר.

 

כיצד מתבצע הטיפול?

 

הטיפול בשיחות מתבצע פעם בשבוע או יותר (לפי צורך או רצון הפונה), בדר"כ רצוי במועד קבוע שנקבע מראש על מנת לאפשר תחושה של ביטחון ועקביות שמייצרת מרחב נוח לעבודה אישית. טיפול יכול להמשך מספר חודשים או מספר שנים תלוי בסיבת הפנייה או מה מעוניינים להשיג. השיחה היא ספונטנית ומתמקדת בכל פגישה בנושאים אותם בוחר המטופל להעלות, כשהמטפל מקשיב הקשבה מיוחדת ומשתמש בטכניקות מיוחדות כדי לשמוע גם את הסיפור "הלא מסופר". אצל כולם קיימות הגנות, ולוקח זמן לחוש בטוחים על מנת שהם ירדו ויאפשרו לגעת בתכנים אישיים, דבר זה קורה באופן ספונטני ולא ניתן ללחוץ אותו, ולכן זה גם תלוי בקצב האישי של כל אחד, ולא ניתן להגדיר מראש את זמן הטיפול. בנוסף על מנת לבדוק רצף של מהלך חיים והתנהלות, זקוקים לזמן מציאות סביר היות ומעלים בטיפול מה שקורה לנו בחיים וצריך רצף כדי להבין את התמונה בכללותה ולזהות מהם הדברים שחוזרים על עצמם.

 

למי זה מתאים? 


טיפול דינמי יכול להתאים לכל אחד שמרגיש שהוא רוצה "מעבדה אישית" עם גורם תומך ומלווה להתפתחות וגילוי עצמי, למי שמרגיש שהגיע למבוי סתום בנושאים מסוימים בחיים וצריך "אוזן" אובייקטיבית ומקצועית כדי לברר מהם המחסומים או ה"נקודות העיוורות" שעוצרות מלהגשים רצונות או מאווים מסוימים. זה יכול להיות בכל נושא: יחסים בין אישיים, קשיים בזוגיות או קושי במציאת זוגיות, התמודדות עם תקופות מעבר בחיים (גיוס, לימודים, עבודה חדשה, פיטורין ,נישואין, לידה והורות חדשה ועוד), חיפוש כיוון, לחצים שונים, בלבול, משבר, תחושת חוסר משמעות, פחדים או חרדות כלליות, מתחים או תחושה שמשהו חסום ורצון לשינוי.